Můžete mít během menstruace sex? Nebo cvičit a co tehdy jíst? Ačkoli menstruace nemá obtěžovat, přece jen je dobré o ní vědět něco víc. Jaké projevy ženy nejčastěji ignorují, protože je považují za normální?
Co by měla každá z nás vědět o ženském cyklu?
Bolesti, nafouklé bříško, přejídání, výkyvy nálad, silné krvácení. Množství žen se během „svých dní“ trápí. Přitom to tak vůbec nemusí být. Projevy menstruace můžete zmírnit i díky stravě a životnímu stylu.
U příležitosti dnešního Mezinárodního dne menstruace jsme se se Zuzanou Kopáčikovou, PhD., Vyprávěli o tom, jak má vypadat zdravý cyklus, které projevy ženy nemají ignorovat i o tom, jak upravit stravu a životní styl tak, abyste se cítili dobře vždy, i během menstruace.
DIVA.SK
Mezi námi ženami: Dnešní den patří našemu cyklu! Toto vše by o menstruaci měla vědět každá …
V rozhovoru najdete také rady o tom, zda je vhodné užívat hormonální antikoncepci, jaké hygienické pomůcky zvolit a zda je dobré mít během „svých dní“ sex …
Kdy si žena může říct, že její menstruační cyklus je zdravý? Jak má vypadat a jaké projevy menstruace jsou ještě v normě?
Zdravý menstruační cyklus se projevuje jako neobtěžující, bez velkých psychických a fyzických změn. To znamená, že cyklus je pravidelný pohybuje se kolem 28 dní, trvá průměrně 5-7 dní, ztráta krve představuje přibližně 80 ml, bez velkých bolestí, během ovulace je rozpoznatelný cervikální hlen (hlen děložního čípku) atd. Ale zdravý cyklus a celková hormonální rovnováha se projevuje u ženy i po psychické stránce a to tak, že je žena během celého cyklu psychicky vyrovnaná, má chuť na sex, je spokojená sama se sebou, asertivní, je pozitivně naladěná a má energii a chuť být aktivní, bez velkých změn nálad, podrážděnosti, cyklické úzkosti, plačtivosti …
Proč je důležité soustředit se na zdravý cyklus?
Menstruační cyklus odráží celkové zdraví organismu, není to „jen krvácení“ je to obraz celkové vitality každé ženy.
FOTOGALERIE
Zuzana Kopáčiková, PhD. radí, jak upravit ženský cyklus
Zdroj: Zuzana Kopáčiková
Co ženy považují za normální součást menstruace, ale neměli by?
Projevy jako jsou: cyklické akné, silné předmenstruační špinění, vynechávání menstruace, problémy se spánkem, cykly delší než 35 dní nebo kratší než 21 dní, silné bolesti během menstruace nebo během ovulace, cyklické bolesti hlavy, silné projevy PMS, (jako je například nadýmání , průjmy, nadýmání, zadržování vody, návalové jedení atd.). To vše jsou projevy, které by si každá žena měla všímat, nejsou v pořádku a neměly by se ignorovat, protože jsou to projevy hormonální nerovnováhy.
Které faktory nejvíce ovlivňují zdraví cyklu, tedy i menstruace?
Ženská reprodukční soustava je velmi citlivá, může ji ovlivnit několik faktorů. Například psychické nebo fyzické vyčerpání, stres, příliš nízká nebo příliš vysoká váha, málo nebo příliš mnoho pohybu, nedostatečný spánek, užívání hormonální antikoncepce, změna prostředí, nemoc, léky, očkování a v neposlední řadě mě velký vliv na menstruační cyklus výživa a životní styl.
Při kterých projevech by měly ženy zpozornět a vyhledat odborníka? Měli bychom se více soustředit na projevy menstruace nebo ovulace?
Je důležité si všímat vše, co je v nějaké formě obtěžující a cyklicky se vrací. Zda jsou nějaké projevy spojené s bolestí nebo tělesným či psychickým nekomfortní. Kromě příliš silné bolestivé menstruace je třeba si uvědomovat například problémy s trávením, barvu a intenzitu krve, délku cyklu, průběh ovulace.
Ale projevem hormonální nerovnováhy a za odborníkem třeba jít, pokud se vyskytuje silná únava ráno po probuzení, snížená sexuální aktivita, noční pocení, pocit únavy, či vyhoření, nepravidelná nebo chybějící menstruace, dlouhé špinění před nástupem menstruace, poruchy spánku, častá zimorivosť, neplodnost , cyklické deprese, bolestivé prsa, cyklické akné …
Co je třeba vědět, že hlavní „událostí“ menstruačního cyklu není menstruace, ale ovulace. K ovulaci přichází přibližně v polovině cyklu a je to ta podstatná, i když často pro mnohé ženy nepozorovatelného část cyklu, ale je nejdůležitější. Pokud přichází k posunutí menstruace, tak je to důsledek příliš časné nebo opožděné ovulace. Důležitým předpokladem správného nástupu ovulace je přiměřená tělesná váha. Nízká nebo příliš vysoká tělesná hmotnost může způsobovat posun ovulace nebo až úplnou absenci ovulace, a tím tedy i menstruace.

Jsou bolesti během menstruace normálně? Kde hledat jejich příčiny?
Primáře dysmenorea – bolestivá menstruace – je častá, ale rozhodně není NORMÁLNÍ. Menstruační křeče a bolesti jsou často odrazem nerovnováhy ve výživě a v životním stylu.