Sick days v současnosti nejsou právně vymahatelné a jedná se pouze o firemní benefit. Je tedy zcela v režii zaměstnavatele, zda a kolik jich svým zaměstnancům nabídne. To v současnosti vede k rozšiřování rozdílů na pracovním trhu. Starší zaměstnanci, etnické menšiny a zaměstnanci s menším finančním příjmem patří mezi skupiny s nejmenším přístupem k sick days. Což může být problémem nejen do budoucna, ale například i v dnešní době, kdy se sick days dají využít k izolaci nebo karanténě kvůli covidu.
Co to vlastně jsou sick days?
Sick days představují dny zdravotního volna. Jedná se o dny, které zaměstnanci čerpají při krátkodobých zdravotních potížích nebo pracovní neschopnosti. Například při vážnějším nachlazení, bolesti v krku a podobně, u nichž stačí se pár dní vyležet a člověk je pak opět zdravý. Pro využití těchto dnů volna není potřeba doložení žádným lékařským potvrzením, není tedy nutné si žádat o neschopenku. Proto někdy dochází k tomu, že si zaměstnanci vybírají sick days i v případě, kdy nemají zdravotní problémy. Přesto pokud na sick days zaměstnanec má podle pracovní smlouvy nárok, je na něm, jak je využije. Vyhledejte nové nabídky inzerce práce zdarma v moderním vyhledávači pracovních příležitostí Jobsi.cz.
Rozevírající se nůžky společnosti
Problém různé možnosti přístupu k sick days vychází hlavně z toho, že jelikož se jedná o firemní benefity, dosáhnou na ně častěji pouze zaměstnanci na lepší pracovní pozici. Což přirozeně vede k dalšímu rozevírání nůžek mezi lépe a hůře placenými zaměstnanci. Zvlášť s prohlubující se ekonomickou krizí může tento nepoměr mezi sick days přinést další problémy. Životní náklady se zvyšují a v případě nucené izolace nebo karantény, která by nebyla proplácená zaměstnavatelem, to pro ohrožené skupiny může znamenat riziko chudoby. Je tedy ke zvážení, jestli by nebylo vhodné sick days ošetřit ze zákona tak, aby na ně měl nárok každý. Nebo alespoň v současné době zařídit, že dny, které člověk stráví v karanténě nebo v izolaci, dostane proplacené.