Co je to menstruace? A jaké jsou příznaky, že je normální a zdravá? Ženské zdraví velmi souvisí s naším cyklem …
Mezinárodní den menstruace
Dvacátý osmý květen patří Mezinárodnímu dni menstruace. I když to pro nás nebývá příjemné období, přesto právě díky ní se stáváme ženami, zdůrazňujeme ženskou stránku a dává nám možnost stát se matkami. Při této příležitosti jsme vám přinesli nejen to nejdůležitější, co o menstruaci vědět, ale i jeden zajímavý rozhovor:
Jak vzniká menstruace?
První menstruaci dostávají dívky po zahájení puberty. To znamená, že nejprve jim musí začít růst prsa a ochlupení, tělo se bude postupně měnit a pak dojde i k těmto hormonálním změnám. Většinou je to v období mezi 12 a 15 rokem života, ale není výjimkou, pokud se už objeví iu desetiletých.
Od té doby až po menopauzu nás čeká pravidelný měsíční koloběh, který přeruší jen těhotenství, zdravotní problémy nebo období s velkou stresovou či fyzickou zátěží. Na začátku menstruačního cyklu je vajíčko, které vyprodukují vaječníky.
Pokud není oplodněno spermií, odejde z dělohy a tím se začne menstruace. Ta vzniká odlupováním malých částí děložní sliznice, které vytékají ven v podobě krvi. Po skončení menstruace přichází období, kdy opět dozrává vajíčko, které nastartuje celý cyklus od začátku.
Znaky zdravé menstruace
nemáte žádné bolesti
neobjevují se velké sraženiny krve
nekrvácíte velmi silně, což znamená, že vám stačí vyměnit vložku jednou za 3 až 4 hodiny
menstruace trvá pět až sedm dní
cyklus mezi krváceními je dlouhý minimálně 21 a maximálně 35 dní
Každá z nás je v tomto směru jedinečná
Průměrná délka cyklu je 28 dní a průměrná délka menstruace je pět dní. No do tohoto průměru se pochopitelně netrefí každá žena. Všechny jsme totiž velmi individuální a protože vznik menstruace ovlivňuje hormonální činnost, která závisí na množství jiných aspektů, nemůžeme se v tomto nikdy srovnávat.
Navíc jen některé z nás mají to štěstí, že jejich cyklus je přesný „jako hodinky“ a přichází vždy na den přesně. Většinou se tomu musíme přizpůsobovat a jen přibližně odhadneme, kdy přijdou naše dny.
Na co byste měli dávat pozor?
Přestože je menstruace u každé ženy velmi individuální, i tak byste měli sledovat různé anomálie, které se během ní stanou. Ty mohou být totiž předzvěstí různých onemocnění a právě takto je můžete včas odhalit. V první řadě sledujte frekvenci krvácení.
Pokud pravidelně míváte menstruaci dvakrát měsíčně, není to v pořádku. Rovněž není dobré, pokud vám často vypadává. Pokud jste neměli jiné důvody jako například užívání některých léků, které vám mohou změnit cyklus, náročné období se psychickou zátěží, tak jděte na kontrolu ke gynekologovi.
Vážným problémem je pravidelně velmi silná menstruace, která trvá více než týden. Ta může totiž poukazovat na cystu na vaječnících. Také by vám během menstruace neměli vycházet velké kusy sražené krve. V pořádku nejsou ani velmi silné bolesti, které se často opakují. Sledujte také výtok mezi menstruacemi a případné slabé krvácení. To se může objevit během ovulace, ale také může být symptomem vážnějšího onemocnění.
Problémy s PMS
Mnoho žen má problémy s menstruací kvůli PMS. Premenstruační syndrom sdružuje několik příznaků, které se dějí kvůli hormonálním změnám v organismu. Mohou se objevovat týden, pár dní před nebo v první dny během menstruace. Projevuje se například těmito způsoby:
prudké změny nálad,
melancholie,
bolesti prsů,
svědění prsů,
bolest v podbřišku,
závratě,
velká únava,
podrážděnost,
nutkání na zvracení,
průjem.